Občina Šempeter-Vrtojba je bila
ustanovljena leta 1998. Sestavljata jo dva kraja,
Šempeter pri Gorici in
Vrtojba, ki ležita na zahodnem robu Slovenije v Goriški statistični regiji, tik ob italijanski meji in južno od Nove Gorice, upravnega, gospodarskega in kulturnega središča
Goriške oziroma Severno Primorske regije. Njena pristojna upravna enota je Nova Gorica.
Občina je s
15 km2 po svoji površini ena izmed najmanjših v Sloveniji in se med slovenskimi občinami uvršča na 204. mesto. Po številu prebivalcev (približno 6.300) pa le-ta sodi med srednje velike občine. Močno izstopa po gospodarskih kazalnikih, izobrazbeni strukturi prebivalcev in visokem življenjskem standardu, a tudi po relativno visokih odhodkih za varstvo okolja in trajnostno rabo energije.
Območje občine je zelo zanimivo z
gospodarskega vidika. Tu poteka pomembno prometno vozlišče glavnih prometnih, tako cestnih kot železniških, povezav. Prevladujoče gospodarske panoge so logistika, transport in trgovina, samostojni podjetniki pa se ukvarjajo predvsem s prometom ter kovinskimi in gradbenimi dejavnostmi. Obmejna lega občine omogoča dnevne stike med Slovenci z obeh strani državne meje in Italijani ter Furlani z druge strani. Bogastvo stikov in medsebojno sodelovanje se odraža v precej živahni menjavi kulturnih in blagovnih dobrin.
Območje pa je zanimivo tudi s krajinskega in klimatskega vidika. Mediteranska klima, ki prihaja z zahoda in z morja, se na kmetijskih pridelkih lepo odraža. Odlična sestava tal ter blaga klima nudijo najboljše pogoje za vinogradništvo, sadjarstvo, vrtnarstvo, zelenjadarstvo in cvetličarstvo.
Flišna tla
Vrtojbensko-biljenskih gričev, t. i. laporna prepustna tla, imajo eno najboljših sestav za vinograde. Zato ni presenetljivo, da se na tem območju, ki se dviga od 50 do 70 m nadmorske višine, poleg nasadov češenj, breskev in drugega sadnega drevja širi
največji in najbolj slikovit vinograd v Sloveniji. Obsega kar 240 ha.
V
turističnem pogledu pa v naše kraje vabijo številne kulturne znamenitosti, kot na primer Coroninijeva graščina, kjer ima Občina sedež, gradič Maffei, cerkve in stari vodnjaki, za rekreativce pa so dobrodošli kolesarjenje, sprehodi po gričih s pogledom na morje in urejena trim steza.